Charlotta Weber työskentelee Papula-Nevinpatissa eurooppapatenttiasiamiehenä.
Hänellä on laaja kokemus eri teknologian aloilta ja erityisesti kemian alan keksinnöistä. Hänen asiantuntemusalueitaan ovat muun muassa sellu- ja paperiteollisuus, metallit ja kaivostoiminta, akkuteknologia, polymeerit, lääketeollisuus, elintarviketeknologia ja terveysteknologia. Hän on työskennellyt sekä startup-yritysten että suurten teollisuuskonsernien kanssa ja auttaa asiakkaitamme suojaamaan ja hyödyntämään innovaatioitaan.
Papula-Nevinpatissa Charlotta laatii ja hoitaa patenttihakemuksia sekä neuvoo asiakkaita laaja-alaisesti patentointiin liittyvissä kysymyksissä. Hänen työnkuvaansa kuuluvat myös freedom to operate -analyysit, väitteet ja loukkaustilanteisiin liittyvät asiat.
Charlotta aloitti IPR-uransa vuonna 2019 patenttiasiamiehenä englantilaisessa patenttitoimistossa. Ennen siirtymistään immateriaalioikeusalalle hän työskenteli muoviteollisuudessa prosessi-insinöörinä ja hankki käytännön teollisuuskokemusta.